USA: Drożejące surowce pomogły giełdzie

Dziś jest: Czwartek, 25 lutego 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Surowce

2009-08-20

USA: Drożejące surowce pomogły giełdzie

Nowojorskie indeksy giełdowe drugi dzień z rzędu zwyżkowały, napędzane przez kursy akcji koncernów energetycznych. Był to efekt doniesień o spadku zapasów ropy naftowej w USA, który inwestorzy odczytali jako zwiastun ożywienia gospodarczego.

Jak podał Departament Energetyki, zapasy ropy naftowej zmniejszyły się w USA w minionym tygodniu o 8,4 mln baryłek, najmocniej od 15 miesięcy. Tymczasem ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści spodziewali się, że zapasy wzrosną o 1,2 mln baryłek.

Po tym komunikacie ropa naftową z dostawą we wrześniu podrożała na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej (Nymex) o 4,7 proc. (3,2 dol.) do 72,4 dol. za baryłkę.

W ślad za ceną ropy, w górę poszły notowania koncernów naftowych. Skupiający je subindeks S&P 500 zwyżkował o 1,9 proc., najwięcej spośród amerykańskich indeksów sektorowych.

Choć spadek zapasów jest przede wszystkim skutkiem zmniejszenia importu tego surowca przez amerykańskie rafinerie, może też wskazywać na wzrost zapotrzebowania na energię w USA, co dobrze rokuje dla tamtejszej gospodarki.

Doniesienia te poprawiły nastroje na Wall Street dopiero po kilku godzinach notowań. Rano inwestorzy wyprzedawali akcje w związku z gwałtowną przeceną na parkiecie w Szanghaju. Główny indeks tąpnął tam o 4,3 proc., a w pewnym momencie tracił nawet 20 proc. względem tegorocznego szczytu z początku sierpnia, co na rynkach finansowych uważa się za początek bessy.

Jako jedno z nielicznych państw, które zdołały utrzymać w trakcie światowej recesji wysoką stopę wzrostu PKB, Chiny postrzegane są obecnie jako gwarant ożywienia gospodarczego. Niepokoje na tamtejszych giełdach łatwo się więc przenoszą na zagraniczne parkiety. W rezultacie indeks S&P 500 tracił rano nawet 0,9 proc.

Źródło: money.pl, PAP

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.