Jak będzie kształtować się kurs złota?

Dziś jest: Czwartek, 25 lutego 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Surowce

2013-11-19

Jak będzie kształtować się kurs złota?

Przez pół roku cena kruszcu spadła o prawie 1/3. Co prawda kilka powakacyjnych wydarzeń sprawiło, że notowania odbiły, to później nieco zniżkowały. Obecnie trwa stabilizacja i zdaniem analityków na hossę nie ma szans.

Ten, kto zdecydował się zainwestować na początku tego roku w złoto, na razie nie ma powodów do zadowolenia – jest ponad 20 proc. na minusie. Najpierw kurs kontynuował zapoczątkowaną jesienią 2011 r. tendencję spadkową. Od stycznia do początku wakacji notowania zjechały o 1/3. W połowie roku nastąpiło niewielkie odreagowanie i nastała stabilizacja w okolicach 1300 dolarów za uncję.

Bezpieczna przystań
Od tamtej pory inwestorzy oczekiwali, co zrobi Rezerwa Federalna. Perspektywa zakończenia przez Fed luzowania polityki pieniężnej sprzyjała spadkom cen. Gdy więc w połowie września okazało się, że wbrew oczekiwaniom Bank Centralny USA nie zacznie ograniczać wartej 85 mld dol. miesięcznie emisji obligacji, notowania poszły w górę.

Bodziec wzrostowy przyszedł kilka tygodni wcześniej. Pod koniec sierpnia zaistniała groźba kolejnej wojny z udziałem zachodniej koalicji – tym razem przeciw syryjskiemu reżimowi Bashara al-Assada, który krwawo tłumi opozycję. Napięcie na Bliskim Wschodzie wywindowało kurs do poziomu ponad 1400 dol.

Gdy sytuacja się uspokoiła, cena wróciła w okolice 1300 dol, a później na krótko zeszła nawet do 1260 do. Kolejny raz potwierdziło się wiec, że w czasach niepewności i zawirowań geopolitycznych inwestorzy traktują kruszec jako bezpieczną lokatę kapitału (ang. safe haven).

Hossa akcyjna tłumi złotą hossę
Co dalej? Na odreagowanie nie ma co liczyć. Poza spodziewanym na I kw. 2014 r. początkiem wygaszania programu QE3 wzrost ceny złota będzie tłumiony przez giełdową hossę. Indeksy w USA znajdują się na historycznych szczytach. Bardzo dobrze poczynają też sobie parkiety w innych krajach rozwiniętych. Inwestorzy będą w dalszym ciągu szukać wysokich stóp zwrotu przede wszystkim na rynku akcji.

Notowań nie wywinduje nawet spodziewane ożywienie w światowej gospodarce. Jak wiadomo, inflacja zawsze zwiększa popyt na złoto. Jednak trudno się spodziewać, by w najbliższym roku indeks cen towarów i usług wystrzelił w górę. Wzrost PKB w USA, UE i Japonii jest dość kruchy. To sprawia, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest trwanie kursu w trendzie bocznym.

Potwierdzają to analitycy Saxo Banku. – Do końca tego roku potencjał wzrostu cen złota ograniczony będzie do maksymalnego poziomu 1488 dolarów za uncję, a prawdopodobnie nawet niżej. Zasadniczo o hossie mówi się wówczas, gdy cena zwyżkuje o ponad 20 proc. w porównaniu z ostatnim dołkiem. Mimo iż w przypadku złota poziom ten został już osiągnięty, nie można mówić o rynku zwyżkującym, dopóki cena nie przebije poziomu 1525 dolarów – uważa reprezentujący Saxo Bank Polska dr Maciej Jędrzejak.» Odpowiedz

Opinie i komentarze (3)

AutorWypowiedź

sonda

2014-03-29 18:46:34

Ten kto zainwestował w złoto raczej nigdy na tym nie straci, złoto zawsze będzie w cenie, spadek zwykle jest chwilowy. To dość bezpieczna inwestycja.

tymon

2014-03-30 13:35:23

Na dzień dzisiejszy sytuacja wraca do normalności. Złoto odzyskało stabilną pozycję i można się podziewać, że jego cena będzię rosła.

2014-04-02 02:28:27

Złoto zawsze się opłacało takie inwestycje były najbardziej pewne.Jego pozycja na giełdzie była im jest zawsze mocna.
Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.